Burza her

Burza her

Chcete hru? A zadarmo? Máte možnost – třeba někomu přebývá…

Humble Bundle jistě znáte, a pokud ne, tak: za pár dolarů máte možnost koupit si balíček her, kde jich je třeba osm, deset… Většinou jako kódy na Steam, některé ale ke stažení. A často se stane, že z toho balíčku chcete tři, čtyři hry, a zbytek buď nechcete, nebo už máte. Co s těmi kódy?

Tak, v zásadě je možnost je rozdat svým kamarádům. Jenže ti taky nemusí chtít všechno. Co tam máte dál? Můžete o ně „soutěžit“ a posílat je výhercům, můžete je napsat na svoji timeline a spustit závody v zabírání kódů, nebo můžete použít burzu typu SteamGifts, kde se o váš kód postarají sofistikované algoritmy a proběhne aukce, jehož výherci na konci pošlete ten kód.

A všechno tohle se mi zdálo příliš složité. Já bych chtěl kódy, které mi přebývají, prostě někam položit a říct: Vezměte si je. Jako leží před antikvariátem krabice s knihami a u nich kasička: Vemte si  nechte tu kdyžtak pár korun… Já nechci těch pár korun, mně stačí, když hra udělá někomu radost, ale na druhou stranu by mi vadilo, kdyby hned po ránu přiběhl nějaký vykuk, sebral všechny knížky i s krabicí a zdrhnul s nima s tím, že je zkusí aspoň po pětikačce prodat. Anebo ani to ne: prostě to má zadarmo!

Napadla mě taková jako že burza. Psal jsem o tom před časem a říkal jsem si, že to třeba někdo napíše. Pár lidí se přidalo, že oni by to taky užili. Super… A? A nic!

Tuhle jsem se díval na svůj Humble Bundle a viděl jsem, kolik že her mi tam leží. A zase jsem si vzpomněl na tu svoji ideu. Chvíli jsem přemýšlel, jak to udělat co nejjednodušší a zároveň aspoň trošku odolné proti vykukům, a nakonec jsem stanovil jednoduchá pravidla:

  • Bude muset být přihlašování.
  • Každý přihlášený si bude moct stáhnout jeden kód a pak bude muset počkat.
  • Bez přihlášení nestáhne nic.
  • Když nějaké kódy věnujete, tak se ta čekací doba zkrátí.
  • Když někdo přidá hru, tak se k ní přednostně dostanou ti, co nahrávají kódy. Sosači až po čase.
  • No a aby to bylo jednoduché, tak Twitter. Nemusím řešit vlastní systém správy uživatelů, a na Twitteru nebývají ti nejhorší puberťácký sběrači všeho.
  • Ale určitá kontrola muší bejt, takže dvacet založených Twitter účtů taky nepomůže…

No, a když jsem to měl rozmyšlené, tak jsem si říkal, že třeba někdy… Ale nedalo mi to, a nakonec jsem to přes sobotu udělal a přes neděli doladil. Takže dovolte, bych představil Burzu nevyužitých kódů z Humble Bundle.

Tradá.

Dejte si.

Ať se vám líbí.

V tuhle chvíli už díky burze našlo 37 her nové šťastné majitele, a dalších 224 ještě čeká. A co je na skladě? Nejčastější titul je Hitman: Absolution a Batman Arkham Origins, následované Larou Croft (and the Guardian of Light), LOTRO a Deus Ex: Human Revolution. A zatím to vypadá, ťuk ťuk, že se sešli rozumní lidé. Tak ať to vydrží co nejdéle!